Milli Piyango

Milli Piyango ( Sayısal loto, Şans topu, On numara, Süper loto )

Milli piyango, rastgele sayıların basıldığı biletlerin önceden belirlenmiş değerleriyle belirlinen günlerde kura yöntemiyle saptanarak kazanan şanslıya ikramiye vermeye yetkili olan tek kurumdur.

Her ayın 9’u, 19’u ve 29’uncu günlerde çekilen kuralarla talihliler belirlenir Ayrıca özel günler de büyük ikramiyeler dağıtılmaktadır. Örneğin 30 Ağustos veya yılbaşı geceleri gibi. Her yıl yılbaşı gelmeden büyük bir heyecanla alınarak bir çok kişiye umut olan Milli Piyango İdaresi günümüzde hala umut olmaya devam etmektedir.

Milli Piyangonun kullanışlı resmi sitesinden ise kolaylıkla idare hakkında haberleri düzenlenen etkinlikler, milli piyango sonuçlarını, sayısal loto sonuçlarını, şans topu sonuçlarını, on numara sonuçlarını, süper loto sonuçlarını ve oyuncular için düzenlenen çekilişleri görebilmektesiniz.

Milli Piyango İdaresi, piyango biletleri haricinde 4 tane daha şans oyunları barındırmaktadır. Bunlar Sayısal loto, şans topu, on numara ve süper loto’dur. İlk çıkan bu şans oyunlarını da rahatlıkla oynayabilirsiniz. Sizler için bu oyunların nasıl oynandığına değineceğim.

Sayısal loto

Milli piyangonun ilk çıkardığı loto oyunu olma özelliğine sahiptir. 1- 49 arası sayıların yazılı olduğu kuponda 6 rakam tahmin edilerek oynanır. İkramiye kazanmanız içinse 6 sayıdan ya hepsini ya da 5,4 ve 3 tanesini tutturmanız gerekmektedir. Tutturduğunuz takdirde loto bayilerinden rahatlıkla kazançlarınızı alabilirsiniz. Yine site içerisinden sayısal loto oynayabilir ve sayısal loto sonuçlarını güncel olarak bulabilirsiniz.

Şans topu

Şans topu, 5+1 oyunu diye de geçmektedir. Bu oyunda iki farklı sayı kümesinden belirlenen sayılarda numara çekerek oyanayabilmektesiniz. İlk sayı kümesinde 1-34 numara, ikinci sayı kümesinde 1-14 numara bulunmaktadır. İlk sayı kümesinden 5 adet numara ve İkinci sayı kümesinden ise 1 adet numara çekerek çekilişe katılabilirsiniz. Ardından ise belirlenen günlerde yapılan çekilişlerde tutturduğunuz takdirde tüm loto bayilerinden kazancınızı alabilirsiniz. Ayrıca Milli Piyango resmi sitesinden de şans topu şans oyununu oynayabilir ve şans topu sonuçlarına anında ulaşabilirsiniz.

On numara

Diğer şans oyunlarıyla aynı mantık olarak oyun kuponlarının üzerindeki her kolonda yer alan 1-80 adet numara arasından 22 adet numara seçmelisiniz. Ardından ise çekilişle belirlenecek bu 22 numaradan 10, 9, 8, 7 ve 6 numarayı doğru bilenler ile hiçbir numarayı bilemeyenlere ikramiye verilmektedir. Milli Piyango sitesinden on numara şans oyununu oynayabilirken on numara sonularınıda güncel şekilde sitede bulabilirsiniz.

Süper loto

Oyun kuponu üzerindeki 1 den 54 e kadar olan numaralardan dikey olarak istediğiniz 6 rakamı işaretlemeniz gerekiyor. İşaretlediğiniz bu 6 rakam bir kolon oluşturmaktadır. Her kupon da 6 kolon bulunmaktadır. Ve istediğiniz kolon sayısını işaretleyebilirisiniz. Milli Piyango resmi sitesinden de süper loto oyanaybilir ayrıca site içerisinden de süper loto sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

http://www.millipiyango.gov.tr/